Židovská komunita v Holicích
I když Židé žili na Holičku již dříve, prvá písemná zmínka je až z roku 1750.
Samostatná židovská náboženská obec vznikla přeměnou náboženského spolku a vyčleněním části členů z pardubické obce. Starostou byl zvolen Heinrich Katzer, později již uváděn jako obchodník Jindřich Kačer, funkci rabína a učitele náboženství vykonával Moritz Piek. Tak od roku 1896 má i Holicko samostatnou židovskou obec s vlastním rabínem a volenými funkci onáři. Většina členů obce byla z Holic v Č., další z Bělečka, Býště, Ostřetína, Vysokého Chvojna, Chvojence a jiných míst.
Obec měla i svoji modlitebnu v najatých prostorách v domě čp. 16 p. Kleina a později na dalších místech.
Nově vzniklá židovská obec pracovala velmi aktivně. Tak podle dřívějších záměrů byl již roku 1898 zakoupen pozemek mezi cestou na Poběžovice a Podlesí, kat. číslo 1548. Byl vytvořen hřbitovní fond a v roce 1910 je uváděn tehdy nemalou částkou 1.200 korun. K založení dosud stávajícího hřbitova však došlo až roku 1913.
V roce 1910 uváděla obec již 94 souvěrců v Holicích v Čechách a 37 v okolních obcích. Hospodářské krize často nelítostně postihovaly i Židy na Holicku, zvláště židovské obchodníky i výrobce obuvi.
V roce 1930 dochází k zrušení Židovské náboženské obce v Holicích v C. a sloučení s náboženskou obcí v Pardubicích. V Holicích zůstává jen modlitebna a hřbitov. Končí tak nedlouhá historie této nejmladší - třetí Židovské obce na Pardubicku.
Holická židovská komunita přestala existovat před rokem 1921.
Židovský hřbitov v Holicích
Židovský hřbitov v Holicích se nachází v těsném sousedství hřbitova komunálního na jižním okraji města Holic, asi 600 m od náměstí T. G. Masaryka.
Údaje o době jeho založení se různí, podle J. Heřmana to bylo zřejmě někdy v druhé polovině 19. století, zatímco J. Fiedler a B. Rozkošná uvádějí rok 1913.
Na ploše asi 500 m2 se dochovalo 22 náhrobních kamenů (macev) nebo jejich torz. Nejstarší z nich pocházejí z druhé poloviny 19. století. Do okupace se o hřbitov starala židovská obec v Pardubicích.
Zdroj / Wikipedia; Klub přátel Pardubicka, Židovské památky Čech, Moravy a Slezska