Náhrobní kameny jsou zpět v Tachově (Tachov)

Nejcennější staré židovské náhrobní kameny se po téměř čtyřiceti letech vrací zpět na starý tachovský židovský hřbitov.

Padesát dva kamenných náhrobků odvezených v osmdesátých letech z tachovského starého židovského hřbitova se po téměř čtyřiceti letech vrací zpátky na své místo. Do prostoru hřbitova je koncem minulého týdne odborně přemístila stavební firma. V závěru tohoto týdne pak budou náhrobky postaveny. „Náhrobky se podařilo zachránit v osmdesátých letech minulého století, kdy měl být židovský hřbitov zcela zničený. Ostatní náhrobky měly být zasypány a zavezeny, k čemuž ale už ale naštěstí nedošlo,“ řekl Deníku historik a předseda spolku TAMUS, který navrácení náhrobků organizuje, Václav Fred Chvátal a doplnil, že jen ty nejstarší a nejcennější památníky byly v 80. letech odvezeny na hřbitov do Mariánských Lázní, kde byly sice neodborně uloženy, zůstaly ale zachované.

„Přibližně deset let jsme jednali o možnosti náhrobky vrátit zpět do Tachova. Letos se to konečně podařilo. Závěrem týdne budou instalovány zpět do povrchu hřbitova,“ doplnil historik a pokračoval: „Pro každý náhrobek se udělá malý výkop, aby šel vsadit do země a samostatně stál. Jinak jsou náhrobky v dobrém stavu, kromě očištění od hlíny a mechu je není potřeba nijak obnovovat, nápisy jsou stále dobře čitelné.“

Založení židovského hřbitova v Tachově je datované na začátek 17. století a z této doby jsou zde také první náhrobní kameny. Pohřbívat se zde přestalo v předválečném období. „Ve třicátých letech minulého století byl založený nový židovský hřbitov vedle současného ústředního hřbitova. Po válce mnoho židovských obcí zaniklo a židovské hřbitovy už většinou pouze chátraly,“ vysvětlil historik. To se změnilo v devadesátých letech, kdy dobrovolníci začali hřbitov obnovovat a zachraňovat. „Hřbitov byl původně rozlehlejší. Zasahoval do chodníku a silnice v Chodské ulici, z té strany byla také brána. Náhrobků zde bylo původně šest set, více než polovina z nich je ale nenávratně pryč,“ uzavřel Václav Chvátal.

I přes svoji pohnutou historii patří starý židovský hřbitov k nejstarším a nejvýznamnějším tachovským památkám. V roce 1815 zde našel místo posledního odpočinku významný židovský rabín Nachum Sofer, jemuž někteří věřící přisoudili zázračnou moc. Hřbitov se tak stal poutním místem a lidé přicházeli prosit o svá přání k jeho hrobu. Tradice byla přerušena v 60.-70. letech, kdy zmizel i rabínův náhrobek. Obnovena byla po instalaci repliky náhrobku v roce 2013.

Zdroj - Tachovský deník, Jaroslava Hohlová
Fotografie - Tamus z.s.

Odkaz - Tamus z.s.

Zatím žádné komentáře

Přidat nový komentář
* Všechny údaje jsou povinné.

Ztracené náhrobky

Informace ke ztraceným, nebo naopak nalezeným náhrobkům, u kterých zatím není provedena identifikace.

Přidat fotografii 
* Takto označené údaje jsou povinné.