Židovský hřbitov Telice

Židovský hřbitov v Telicích (starý)

Židovská komunita v Telicích

Židovská obec v Postiboři vznikla před rokem 1616, v Telicích jí lze doložit k roku 1716.

Roku 1759 se v Prostiboři narodil předseda vídeňské židovské obce, Izák Hofmann z Hofmannsthalu, pradědeček známého rakouského básníka a roku 1772 se zde narodil hebrejský básník, rabín Menachem Mendel ben Naftali Hirsch Kargan. Z Kopce pochází Leopold Wölfler (1818 - 1889), "bohem nadaný lékař", přívrženec přírodního léčitelství, lidumil a dobrodinec. Jeho synem je Antonín Wölfler (1850 - 1917), c.k. dvorní rada a profesor chirurgie na univerzitě v Praze. Ten je pochován na místním hřbitově. Jeho hrob nese na mohutném žulovém podstavci masivní kříž s latinským nápisem Limen vitae sed non amoris, Hranice života, nikoli však lásky.

Ve vsi stávala i synagoga, z větší části asi zhotovená ze dřeva, beze stop však zanikla.

Židovský hřbitov v Telicích (starý)

Starý židovský hřbitov v Telicích se nachází na okraji lesa asi 800 m severně od středu obce. Byl založen asi kolem roku 1744, obnoven roku 1801 a rozšířen roku 1905. Je přístupný po polní cestě odbočující doleva ze silnice na Milevo. Hřbitov bývá také někdy uváděn jako židovský hřbitov v Prostiboři, která je nedaleko. Nachází se na úpatí kopce Valuška (485 m) s pěkným výhledem na okolí bez přístupové cesty. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Dochovalo se zde přes 240 čitelných náhrobků z let 1746 – 1937, zbytky ohradního zdiva a ruiny márnice. Dobře zachovalá je zejména starší část s relativně malými kamennými náhrobníky z druhé půle 18. století. Nejstarší rozluštitelný nápis pochází z r. 1767. Na hřbitově lze nalézt i hrobku Wölflerů z Kopce.

ZdrojWikipediaStránky obce Prostiboř

 

 

Žádné články k tomuto objektu nejsou k dispozici.

Lokalitav polích
ObecProstiboř
OkresTachov
Katastrální územíTelice
GPS souřadnice49° 39' 14.9''N, 12° 55' 28.7''E
Výměra2 266 m²
VlastnictvíFederace židovských obcí
StavObnovený, přístupný

Ztracené náhrobky

Informace ke ztraceným, nebo naopak nalezeným náhrobkům, u kterých zatím není provedena identifikace.

Přidat fotografii 
* Takto označené údaje jsou povinné.