Židovský hřbitov Údlice (starý)

Židovská komunita v Údlicích

V Údlicích se první židovské rodiny začaly usazovat od 1.poloviny 15.století, později se zde usazovali i Židé vypovězení v roce 1464 z Mostu a v roce 1517 z nedalekého Chomutova. Okolo roku 1700 zde žilo asi 40 rodin, nejvíce židovských obyvatel měly Údlice v roce 1809 a to 597 osob, v roce 1880 to bylo 150 osob, v roce 1900 zde žilo 39 obyvatel židovské víry a poslední údaj z roku 1930 uvádí 13 občanů vyznávajících judaizmus.

Vývoj počtu židovských obyvatel tak kopíruje jiná menší města, kde dochází občanským zrovnoprávněním po roce 1848 k odlivu Židů, kteří se usazují ve větších městech. Různé protižidovské zákony a předpisy platily až do roku 1859, ale v praxi již nebyly dodržovány.

Židé žili v městečku v uzavřeném ghettu, které se nacházelo v severozápadní části zástavby, ghetto tvořily řady domů okolo náměstíčka se synagogou, na starých mapách je i označeno jako Judenstadt. Stavba synagogy pocházela pravděpodobně z roku 1694, v severním přístavku u ní byl i byt rabína a prostory školy. Většími opravami a přestavbami prošla v 18. i 19.století, k bohoslužbám byla užívána do konce 19.století, zbořena byla po roce 1920.

V letech 1954-58 byla zbořena i většina domů někdejšího ghetta, dochována v přestavbách je přibližně čtvrtina domů. Dnes v těchto místech stojí základní škola s rozsáhlými zatravněnými plochami.

Židovský hřbitov v Údlicích

Starý židovský hřbitov v Údlicích se nacházel v severovýchodní části obce Údlice, asi 300 metrů jihozápadně od nového židovského hřbitova. Založen byl v 16. století a pohřbívalo se na něm až do roku 1870. Hřbitov byl zlikvidován během druhé světové války nacisty, kteří použili náhrobní kameny jako dlažební kámen. V poválečném období byl pozemek někdejšího hřbitova rozdělen na parcely a v dnešní době je využíván jako dvorky a zahrádky. Jako jediné se dochovaly části ohradní zdi a bývalá márnice, která je využívaná jako stodola.

Starý židovský hřbitov v Údlicích se nacházel v severovýchodní části obce Údlice, asi 300 metrů jihozápadně od nového židovského hřbitova. Založen byl v 16. století a pohřbívalo se na něm až do roku 1870. Hřbitov byl zlikvidován během druhé světové války nacisty, kteří použili náhrobní kameny jako dlažební kámen.

V poválečném období byl pozemek někdejšího hřbitova rozdělen na parcely a v dnešní době je využíván jako dvorky a zahrádky. Jako jediné se dochovaly části ohradní zdi a bývalá márnice, která je využívaná jako stodola.

 

ZdrojŽidovské památky Čech; Wikipedia

 

5. květen 2020
„Ručně se rozebírá původní dlažba, desítky kamenů nesou zbytky textů a stovky kamenů jsou z…
Lokalitana okraji obce
ObecÚdlice
OkresChomutov
Katastrální územíÚdlice
GPS souřadnice50° 26' 33.6''N, 13° 27' 39.5''E
Výměra0 m²
Vlastnictvísoukromé vlastnictví (FO, PO)
StavZaniklý

Ztracené náhrobky

Informace ke ztraceným, nebo naopak nalezeným náhrobkům, u kterých zatím není provedena identifikace.

Přidat fotografii 
* Takto označené údaje jsou povinné.