Židovská komunita v Lednici na Moravě
Ojedinělé židovské rodiny žily v lichtenštejnské Lednici již v 16. a 17. století, ale souvislé osídlení vzniklo až po vypovězení Izraelitů z Vídně a Dolních Rakous v roce 1670. Zdejší Židé se tehdy zabývali drobným obchodem a řemesly, přičemž vrchnosti museli odvádět vysoké daně a poplatky. V 19. a 1. polovině 19. století zde smělo bydlet povolených 27 familiantů, maxima dosáhla komunita v 1. polovině 19. století, když zde v roce 1834 žilo 211 Židů (z celkem 1954 obyvatel městečka).
Po nabytí občanských práv v polovině 19. století se mnoho lednických Židů odstěhovalo do velkých měst za lepšími ekonomickými podmínkami. Přesto v letech 1850-1919 v Lednici existovala samostatná židovská politická obec. Nacistickou rasovou perzekuci za 2. světové války přežila pouze rodina Grünbaumova.
Židovská čtvrť se prostírala při severozápadním obvodu historického jádra poblíž zámku, v mírném svahu na řekou Dyjí. Tvořilo ji v nepravidelném rozvrhu 23 domků kolem ulice Židovské, dnes Poddoší, které se z větší části nedochovaly. Nejdůležitější budovu představoval obecní dům čp. 35 s kanceláří, bytem rabína a středovým traktem synagogy. Dnes již nestojí, stejně jako rituální lázeň – mikve – a masný krám. Pozdně barokní kamenný templ, údajně vystavěný podle plánů zámeckého architekta Josefa Hardmutha, nahradil v roce 1794 starší vyhořelou dřevěnou synagogu. Jeho klenutý sál s ženskou galerií v patře a s bohatou výmalbou stěn obsahoval 44 mužských a 33 ženských sedadel.
Židovský hřbitov v Lednici na Moravě
Židovský hřbitov byl založen v poslední čtvrtině 17. století. Pozemek lichoběžného tvaru s mírným sklonem k řece Dyji byl v roce 1873 rozšířen na celkovou plochu 1212 m2. Původně ho obklopovala cihlová zeď se vstupní bránou z ulice a s menší novogotickou márnicí v rohu. Nejstarší zjištěný náhrobek pocházel z roku 1706, poslední pohřeb se uskutečnil v roce 1928. Starší náhrobní kameny svým tvarem a výzdobou patřily k tzv. mikulovskému typu, novější již byly ovlivněny křesťanským pojetím. Celkový počet lze odhadnout na 200 náhrobků.
Po válce opuštěný hřbitov rychle pustl. Na nátlak úřadů byla v roce 1980 jeho nadzemní část kompletně zlikvidována a pozemek upraven na park. Dnes už židovskou obec v Lednici připomíná jen několik náhrobků, které se podařilo zachránit a navrátit na hřbitov péčí Federace židovských obcí v roce 2013.
Zdroj / Jaroslav Klenovský