Židovské hřbitovy na Tachovsku zůstanou při Dušičkách většinou úplně prázdné

Na Tachovsku je třináct židovských hřbitovů, více či méně zachovalých. Ale zatímco ostatní hřbitovy v těchto dnech, kdy se blíží Dušičky, jsou plné pozůstalých, květin a plápolajících svíček, židovské hřbitovy zůstávají oázou ticha.

Židé totiž projevují vzpomínku a úctu k zemřelým jinak, než například katolíci, či ostatní obyvatelé. „Staletími se vyvinul zvyk navštěvovat zesnulé na závěr období šiva, což je sedm dní po pohřbu, a šlošim, tedy měsíc po pohřbu, případně ve dny výročí smrti," řekla Deníku ředitelka Muzea Českého lesa v Tachově Jana Hutníková. Někdy je návštěva židovského hřbitova zcela zakázaná – v sobotu a při biblických svátcích.

  
Židovský hřbitov Pořejov

I když řada židovských hřbitovů zarůstá, je na druhé straně mnoho těch, o které se lidé starají. Například zmíněné tachovské muzeum se podílí prostřednictvím odborníka Václava Freda Chvátala na výzkumu židovských hřbitovů i v zahraničí. A díky tomuto výzkumu bylo několik hřbitovů na Tachovsku prohlášeno za kulturní památku: Kořen, Stráž, Pořejov, Svojšín, Tachov 1 a Telice. A například svojšínský židovský hřbitov rekonstruovali účastníci mezinárodního workcampu, kteří dosadili zpět na původní místa náhrobní kameny.

Text
Tachovský deník
Jiří Kohout, Gabriela Jägerová, 31.10.2014

Fotografie
Omnium

Zatím žádné komentáře

Přidat nový komentář
* Všechny údaje jsou povinné.

Ztracené náhrobky

Informace ke ztraceným, nebo naopak nalezeným náhrobkům, u kterých zatím není provedena identifikace.

Přidat fotografii 
* Takto označené údaje jsou povinné.