Židovský hřbitov se dočká obnovy (Nové Sedliště)

Židovská obec v Praze požádala zastupitele Starého Sedliště o převod značně zchátralého židovského hřbitova v Novém Sedlišti.

Vznik pietního místa sahá do druhé poloviny 17. století. „Hlavním účelem tohoto záměru je dokončení celkové obnovy hřbitova jakožto cenné a dnes jediné připomínky zaniklého židovského osídlení v obci, jeho následná údržba a dále pak vytvoření podmínek pro jeho dlouhodobou ochranu v souladu se závaznými náboženskými předpisy,“ uvedl důvod žádosti o bezúplatný převod hřbitova Mojmír Malý, správce budov a hřbitovů. Pietní místo je v dezolátním stavu. „Odhadem je na hřbitově sto padesát náhrobků, které jsou z části popadané a obvodní zeď je rozbořená,“ uvedla Stanislava Fojtíčková, starostka Starého Sedliště.

„Obec není schopná zaštítit obnovu a údržbu toho to místa. Na zastupitelstvu jsme odhlasovali, bezúplatný převod a v současné době je připravena darovací smlouva k podpisu,“ konstatovala starostka. Židovská obec chce památce vrátit přijatelnou podobu. „Počítáme, že rekonstrukce bude trvat přibližně dva až tři roky. Náklady se budou pohybovat kolem sto tisíců korun,“ míní Mojmír Malý. Obec také usiluje o židovský hřbitov v Tachově, kde už získali ústní souhlas, v obci Kořen, přislíben je také hřbitov v zaniklé obci Pořejov, který spadá pod Hošťku. Středem zájmu jsou také pietní místa ve Svojšíně a Dlouhém Újezdě.

Zdroj
Tachovský deník

Fotografie
Omnium

Zatím žádné komentáře

Přidat nový komentář
* Všechny údaje jsou povinné.

Ztracené náhrobky

Informace ke ztraceným, nebo naopak nalezeným náhrobkům, u kterých zatím není provedena identifikace.

Přidat fotografii 
* Takto označené údaje jsou povinné.